هدف
هدف
همه تولید نفت نباید فرآورده شود/ صنعت نفت ایران با وجود
تحریم ها سرزنده است

همه تولید نفت نباید فرآورده شود/ صنعت نفت ایران با وجود تحریم ها سرزنده است

همه تولید نفت نباید فرآورده شود/ صنعت نفت ایران با وجود
تحریم ها سرزنده است

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیژن زنگنه وزیر نفت در مورد صنعت نفت و اتکای آن بر خام فروشی گفت: نفت، صنعتی است که می‌تواند محرک اقتصاد باشد که تا الان نیز تا حدود زیادی بوده و می‌تواند بیشتر از این هم باشد و مهم، چگونگی برخورد با آن است؛ یعنی هم در مقوله توسعه مهم است و هم از منابعی که حاصل می‌شود باید سنجید می‌توان چه استفاده‌ای کرد. یکی از مواردی که طی سال‌ها به آن پرداخته شد این بود که منابع حاصل از صادرات نفت، باید صرف سرمایه گذاری در کار‌های تولیدی و به سرمایه‌های برگشت پذیر روی زمینی تبدیل شود. این روز‌ها هم می‌بینیم که بر اثر زحماتی که طی این سال‌ها کشیده شده، پتروشیمی و سیستم پایین دستی نفتی سرحال است که در شرایط امروز تحریم خیلی کمک کشور بوده است.

او به صادرات انواع فرآورده‌های نفتی اشاره کرد و افزود: علاوه بر صادرات، توانستیم انواع خوراک برای صنایع داخلی کشور فراهم کنیم و نیازی به واردات آن‌ها نداشتیم که به تبع آن، تراز بازرگانی مان نیز بهبود یافته است.

زنگنه درباره استفاده از واژه سرحال برای صنعت نفت و پتروشیمی در حالی که کشور تحت فشار‌های ظالمانه تحریم قرار دارد و آمریکا آرزوی به صفر رساندن نفت ایران را دارد، گفت: زحمت زیادی برای روند حاکم کشیده و از تجربه مدیریتی و شجاعت عملیاتی و فکر جوانان استفاده شد و این دو با هم تلفیق شد و توانستیم خیلی از مواقع تحریم‌ها را دور بزنیم و از فشار‌ها عبور کنیم. البته بر زندگی مردم و تراز بازرگانی خارجی و کم شدن ارز تاثیر گذاشت، اما آنچه که آن‌ها خواهانش بودند که از پا در آوردن ما بود، به مقصودشان نرسیدند و من همیشه گفتم که ما می‌مانیم و ترامپ به گورستان تاریخ می‌پیوندد و همین طور شد؛ مردم ما هستند و صنعت نفت ما نیز سرحال و زنده است. با تلاش‌هایی که شد به لطف الهی، صادرات مان در فرآورده و پتروشیمی خیلی خوب و قابل قبول است. البته تحریم هنوز بر ما اثر دارد و یکی از اثراتش این است که هر کالایی که می‌فروشیم باید با قیمت پایین‌تر باشد و هزینه هم دارد.

او بیان کرد: البته به هدف محبوس کردن اقتصاد ایران و ضربه زدن به ما، نرسیدند که حاصل جهاد خاموشی بود که خیلی‌ها ادعای انجام آن را دارند، اما آن‌ها این کار را انجام ندادند. عده خاموشی بودند که این مهم را محقق کردند که هنوز هم کسی آن‌ها را نمی‌شناسد.


بیشتر بخوانید:


وزیر نفت درباره نامگذاری سال ۱۴۰۰ و اینکه آیا به اهداف مان در این سال برسیم و تاریخ ساز شویم، گفت: کار‌های زیادی در این سال‌ها انجام شد؛ از سال ۱۳۹۹ که سال جهش تولید بود، ما ۲۵ میلیون تن ظرفیت تولید پتروشیمی کشور بالا رفت و این موردی است که تا سال‌های سال اتفاق نخواهد افتاد که به خاطر سرمایه گذاری‌های چندین سال قبل انجام شد و در این سال ما به روند آن سرعت دادیم و تمرکزمان را روی آن گذاشتیم. الان نیز طرح‌های خوبی برای آینده پیش بینی کردیم و فرض مان بر این بوده از منابعی که در اختیار داریم حداکثر استفاده را کنیم؛ البته اگر تحریم نباشد این روند تسریع می‌شود و با قیمت پایین‌تر به سرانجام می‌رسد.

او تصریح کرد: اینکه فکر کنیم همه تولید نفت باید فرآورده شود اشتباه است و هیچکس در دنیا آن را برای حجم‌های بالای تولید تایید نمی‌کند، اما تا آنجایی که لازم است می‌شود پتروپالایشگاه‌ها بتوانند هیدروکربن‌های مایع را بگیرند و برش‌هایی از آن را برای پتروشیمی استفاده کنند و برش‌هایی از آن را برای سوخت.

زنگنه همه این اقدامات را برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ لازم دانست و گفت: پیشنهاد‌های مقام معظم رهبری برای بهبود وضعیت و رفع مشکلات و رفع موانع، مورد توجه ما است و در اولین جلسه‌ای که داشته باشیم اقدامات ویژه برای تحقق هر چه بهتر و تسریع شعار امسال خواهیم داشت. بخشی از رفع موانع، همان مساله تحریم و کرونا و مسائلی، چون پیوستن به FATF است؛ البته من فکر می‌کنم پیوستن به FATF خودش مانعی برای مبادلات بین المللی ما حتی در شرایط تحریم‌ها است. کار‌هایی نیز باید برای سرمایه گذاری و برای بهبود بهره وری انجام دهیم. کاری که بیش از یک سال است آن را انجام می‌دهیم حمایت از شرکت‌های فن‌آور یا استارت آپ‌ها و دانش بنیان‌ها است که این‌ها در مورد نفت خیلی مهم هستند. وزارت نفت، جزء اولین وزارتخانه‌هایی است که یک پارک فناوری و نوآوری بر پایه تولید درست کردیم، چون هر چه از این مراکز فناوری بوده در بخش طرف‌های عرضه کننده یا دانشگاه‌ها بوده است.

او تاکید کرد: این برای اولین بار است که پارک فناوری بر پایه تقاضا پایه گذاشته شده است و یکی از کار‌هایی که به این پارک فناوری ارجاع می‌دهیم، احیای چاه‌های کم بازده است و به این ترتیب، ۴۰۰ الی ۵۰۰ چاه در اختیار می‌گذاریم. کار‌های دیگری، چون بهسازی و بهینه سازی انرژی نیز برای خرید تضمینی محصولات داریم. این کار‌ها در قدم اول، جزء مواردی است که می‌توانیم از تولید پشتیبانی کنیم.

انتهای پیام/

منبع :
‫0/5 (0 امتیاز )
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =