هدف
هدف
مصدومیت ۱۴۴ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه سوری امسال/ شهادت ۱۰
نفر از نیرو‌های اورژانس در دوران کرونا

مصدومیت ۱۴۴ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه سوری امسال/ شهادت ۱۰ نفر از نیرو‌های اورژانس در دوران کرونا

مصدومیت ۱۴۴ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه سوری امسال/ شهادت ۱۰
نفر از نیرو‌های اورژانس در دوران کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری که به مناسبت پویش اهدای خون فرشتگان نجات، صبح امروز در سازمان اورژانس کشور برگزارشد، اظهار کرد: کار اصلی اورژانس نجات جان مردم و انجام فوریت‌های پزشکی است. اورژانس در انتقال بیماران در حوادثی مانند سیل، زلزله و حتی کرونا نقش پررنگی داشته است.

او ادامه داد: برخی از افراد با اهدای خون خود باعث نجات  جان بیماران می‌شوند. پرسنل پیش بیمارستانی کم‌ترین استراحت را در طول دوران شیوع بیماری کرونا داشته اند  اما نتیجه این ایثارگری‌ها، رضایت‌مندی مردم از عملکرد اورژانس کشور است.

رئیس سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: از ابتدای شیوع کرونا تا امروز ده نفر از همکاران ما در اورژانس شهید شده‌اند و پرسنل پیش بیمارستانی کم‌ترین استراحت را در این دوران داشته‌اند و نتیجه این ایثارگری‌ها رضایت‌مندی مردم از عملکرد اورژانس کشور است.

افزایش مصدومان چهارشنبه‌سوری در ۲ سال اخیر

او افزود: ما از سال‌های قبل در مساجد و مدارس آموزش‌های لازم را در زمینه حوادث چهارشنبه‌سوری داده‌ایم. در سال ۹۷ میزان مصدومیت بسیار کاهش پیدا کرد، اما متاسفانه سال ۹۸، آمار مصدومان نسبت به سال ماقبل آن خوب نبوده و افزایش داشته است. امسال تا امروز ۱۴۴ نفر بر اثر حوادث ناشی از چهارشنبه سوری مصدوم شده‌اند و ابن درحالی است که در سال گذشته در این زمان تنها ۵۰ نفر مصدوم شده بودند.

کولیوند بیان کرد: تا امروز ۲۰ نفر دچار قطع عضو، ۵۴ نفر دچار سوختگی و ۳۴ نفر دچار مشکلات چشمی شده‌اند. امروزه ۸۶ درصد از افراد مصدوم تولیدکننده یا استفاده‌کننده مواد محترقه و ۱۴ درصد آنها عابران پیاده بودند.

او ادامه داد: در شرایط کرونایی اهدای خون هیچ آسیبی به افراد اهداکننده وارد نمی‌کند و مراجعه مردم باعث شده تا اهداکنندگان یک سری آزمایش‌ها را انجام ‌دهند. بیشتر مصدومان مربوط به تهران و کم‌ترین مصدومان برای لرستان است.

کولیوند افزود: برنامه‌ریزی دقیق برای حضور تمام متخصصان در ایام تعطیل در مراکز درمانی مانند دولتی، خصوصی نظامی و خیریه انجام و از آن‌ها خواسته شده است بخش‌های‌شان فعال باشد.

دارو و لوازم پزشکی برای عید نوروز تامین شده است

رئیس سازمان اورژانس افزود: دارو و لوازم پزشکی تامین شده است و مشکلی در این خصوص در ایام تعطیلات عید نخواهیم داشت. نظارت‌های بهداشتی در جاده‌های مواصلاتی و در شهر‌ها به طور جدی انجام خواهد شد، زیرا امسال ما با ویروس جهش یافته وحشی‌تری مواجه هستیم.

او افزود: دستگاه‌های بازرسی و نظارت فعال هستند و تمام خدمات را رصد و پایش می‌کنند. امسال با تمام توان خدمات سلامت به مردم در ایام تعطیلات ارایه می‌شود، هرچند نگاه وزیر بهداشت و وزارتخانه پرهیز از مسافرت‌های غیرضروری است. سلامت در اولویت اصلی برنامه‌ریزی‌ها قرار دارد.

کولیوند بیان کرد: در طرح شهید سلیمانی اقدامات خوبی برای حفظ و ارتقای سلامتی مردم در ایام تعطیلات نوروز انجام مقرر شده است کار‌های غربالگری و شناسایی بیماران به خوبی انجام شود. این کار در خوزستان به طور جدی‌تر در حال انجام و با استفاده طرح شهید سلیمانی تعداد بستری‌ها نسبت به پیک‌های قبلی در خوزستان کاهش پیدا کرده است.


بیشتربخوانید


انتهای پیام/

منبع :
‫0/5 (0 امتیاز )
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =