هدف
هدف
فیلتر روغن موتور چگونه کار می‌کند؟

فیلتر روغن موتور چگونه کار می‌کند؟

فیلتر روغن موتور چگونه کار می‌کند؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  وقتی اتومبیل به شما هشدار می‌دهد که زمان تعویض روغن فرا رسیده است، چقدر سریع این کار را انجام می‌دهید؟ اگر پاسخ شما این است که فکر می‌کردید چراغ اخطار فقط یک وسیله ثابت بر روی داشبوردتان است، شاید وقت آن رسیده است که یک جستجوی جدی را انجام دهید.

به راحتی کافی است تعویض روغن و فیلتر روغن را به تعویق بیندازید، اما صدمات ناشی از این سهل انگاری می‌تواند زیاد باشد. دانستن اینکه فیلتر چگونه کار می‌کند و چه کاری برای موتور خودرو انجام می‌دهد، ممکن است به شما کمک کند تا از چیز‌های کوچکی که نقش مهمی در حفظ صدای زمزمه اتومبیل دارند، مطلع شوید. 

اهمیت روغن کاری موتور را نمی‌توان انکار کرد. با توجه به اینکه تمام قطعاتی که به سرعت در حال حرکت هستند و در نزدیکی یکدیگر کار می‌کنند، روغن به کاهش گرما و سهولت حرکت برای کاهش اصطکاک کمک می‌کند. روغن خیلی کم، خیلی زیاد تحت فشار یا آلوده،  صدمات زیادی را به خودرو وارد می کند.

فیلتر‌های روغن نقش اساسی در حفظ کیفیت و عرضه مناسب روغن دارند. با گذشت زمان، روغن ذرات ریز و تراشه‌های فلزی کوچک را از فرآیند احتراق به خود می‌گیرد. در صورت عدم کنترل، این ذرات می‌توانند پمپ، یاتاقان‌های موتور و هر سطحی را که روغن تحت فشار عبور می‌کند مانند دیواره‌های سیلندر جمع شده و به آن‌ها آسیب برسانند.

آن‌ها همچنین می‌توانند فیلتر را مسدود کنند، در نتیجه شما می‌توانید فشار روغن را کاهش دهید و به سرعت باعث آسیب شدید موتور می‌شود. فیلتر روغن برای از بین بردن آلاینده‌های روغن موتور، باعث افزایش عمر موتور و حفظ کیفیت روغن بالا می‌شود که به طور طبیعی با گذشت زمان تخریب می‌شود.


بیشتر بخوانید


پمپ روغن استفاده شده را از طریق یک عنصر فیلتر ارسال می‌کند، ذرات را از بین می‌برد و اجازه عبور روغن را می‌دهد. سپس روغن تازه صاف شده را برای روغن گیری دوباره به موتور می‌رسانیم. فیلتر‌های روغن تولید و اندازه‌های مختلفی دارند و مهم است که با کتابچه راهنمای مالک خود مشورت کنید و بررسی کنید که آیا جایگزین مناسب است.

فیلتر نامناسب می‌تواند باعث نشت و آسیب به نخ‌های موتور شود که نیاز به تعمیرات فشرده تری دارد. اگر فیلتر روغن خیلی بزرگ یا خیلی شل باشد، می‌تواند به طور کامل از بین برود، باعث ایجاد یک خرابکاری بزرگ و مشکلات داخلی بزرگتر شود.

فیلتر‌های روغن چرخشی بسیار ساده هستند، اما همه آن‌ها برابر نیستند. آن‌ها از یک محفظه فلزی، یک صفحه پایه منطبق با موتور، یک واشر آب بندی برای کمک به اطمینان از محافظت در برابر نشت و یک عنصر فیلتر تشکیل شده اند. اکثر فیلتر‌های روغن امروزه در صورت گرفتگی با شیر بای پس به عنوان پشتیبان تهیه می‌شوند.

صفحه پایه دارای یک سوراخ بزرگ در وسط و چندین سوراخ کوچکتر است که اطراف آن را احاطه کرده اند. عنصر فیلتر در طول دایره و بین سوراخ‌های بزرگ و کوچکتر اجرا می‌شود. روغن از طریق سوراخ‌های خارجی از طریق فیلتر مجبور می‌شود و موتور آن را از طریق محفظه اصلی به عقب می‌برد. سوپاپ بای پس در مرز بین روغن استفاده شده و فیلتر شده وجود دارد و با افزایش فشار به اندازه کافی باز می‌شود تا مشکل از جریان را نشان دهد.

این‌ها مولفه‌های اصلی هستند، اما تولیدکنندگان آن‌ها را برای تأثیرگذاری بیشتر یا بعضاً برای کاهش هزینه‌ها، متفاوت استفاده می‌کنند. بسیاری از مواد و طراحی داخلی سوار می‌شوند. به طور کلی، شما آنچه را که برای آن پرداخت می‌کنید دریافت می‌کنید.

انتهای پیام/

منبع :
‫0/5 (0 امتیاز )
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 20 =