هدف
هدف
سامانه بازارگاه هنوز کامل نیست

سامانه بازارگاه هنوز کامل نیست

سامانه بازارگاه هنوز کامل نیست

عباس حاجی زاده دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در گفت و گو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه سامانه بازارگاه جامع و کامل نیست، اظهار کرد: در شروع سال ۹۹ همزمان با شیوع ویروس کرونا، تعطیلی ادارات و بانک ها و مشکلات تردد در فروردین ماه تقریباً فرایند معرفی ثبت سفارش شرکت های وارد کننده نهاده های دامی به بانک مرکزی متوقف بود.

وی افزود: تعدادی از ثبت سفارش هایی که در اسفندسال ۹۸ تخصیص ارز شده بودند به وجود اینکه ۳۰ روز برای تامین ریال و خرید ارز فرصت داشتند اما نتوانستند در فرصت تعیین شده ریال مورد نظر را تامین کنند به همین علت فیش ارزی آنها ابطال شد که به فیش‌های کرونایی مشهور شدند و سرانجام این فیش ها تمدید نشدند.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران ادامه داد: در ماه‌های بعد ثبت سفارشات معرفی شده به بانک مرکزی تقریباً به صورت نیم بند تخصیص ارز شد و تامین ارز آنها بسیار زمان بر شد.

حاجی زاده افزود: در بهار سال‌ گذشته پیوسته وضعیت تامین و تخصیص ارز بحرانی تر شده و زمان آن به تابستان موکول شد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران در پایان‌تصریح کرد: در تابستان گذشته به علت هم زمانی برداشت جو داخلی معرفی ثبت سفارشات جو به بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید داخل متوقف شد. همچنین  ثبت سفارشات دانه و کنجاله سویا سرنوشتی مشابه داشت و عدم تخصیص و تامین ارز برای آنها به بحرانی شدن بازار نهاده های دامی منجر شد و به اجبار شرکت پشتیبانی امور دام از ذخایر استراتژیک خود برای تامین نیاز بازار استفاده کرد.

حاجی زاده گفت: بازارگاه ،سامانه ای جامع وکامل نیست بنابراین برای تسهیل در فرایند توزیع نهاده های دامی لازم است تا اشکالات سامانه در مراحل اجرا برطرف شود.

انتهای پیام/

منبع :
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *