هدف
هدف
بازارهای ایران تحت تاثیر همکاری ایران و چین؛ رقابت بازار
بورس و طلا برای سوددهی!

بازارهای ایران تحت تاثیر همکاری ایران و چین؛ رقابت بازار بورس و طلا برای سوددهی!

بازارهای ایران تحت تاثیر همکاری ایران و چین؛ رقابت بازار
بورس و طلا برای سوددهی!

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،بازارهای  ارز و سکه در دومین هفته فروردین 1400 به طور رسمی  فعالیت خود را آغاز کردند که البته قیمت ارز و سکه در این هفته از نوسان شدیدی برخوردار نبود و روند قیمت ها در یک بازه محدود با ثبات پیش رفت و دلار و یورو  در پایان معاملات وارد کانال قیمتی جدیدی شدند.

شاخص بازار سرمایه در ابتدای معاملات با رشد  اندکی  همراه بود اما در روزهای بعدی باشیبی ملایم روند شاخص نزولی شد به طوری که شاخص  کل از پله یک میلیون و 309 هزار واحد به کانال یک میلیون و 294  هزار واحد کاهش یافت.

نمودار زیر گویای تغییرات شاخص کل بوری در دومین هفته فروردین 1400 است

تاثیر روابط ایران و چین بر بازار ایران؛ در سال 1400 چه سهام هایی را بخریم؟؛ نرخ سکه با ثبات پیش می رود

دلار و یورو وارد کانال قیمتی جدید شدند

در دومین هفته فروردین 1400 نرخ ارز به میزان اندکی افزایش یافت به طوری که دلار از قیمت 24 هزار و 750 تومان  به کانال 25 هزار تومانی رسید و آخرین نرخ معاملاتی آن 25 هزار و 210 تومان بوده است.

نمودار زیر روند نرخ دلار را در دومین هفته فروردین نشان می دهد

تاثیر روابط ایران و چین بر بازار ایران؛ در سال 1400 چه سهام هایی را بخریم؟؛ نرخ سکه با ثبات پیش می رود

یورو نیز همانند دلار از روند صعودی با شیب ملایم برخوردر بود به طوری که از قیمت 28 هزار و 895 تومان به پله 29 هزار و 480 تومان رسید که این ارقام نشان دهنده افزایش 585 تومانی نرخ یورو در یک هفته است.

نمودار زیر تغییرات نرخ یورو را در دومین هفته فروردین 1400 نشان می دهد.

تاثیر روابط ایران و چین بر بازار ایران؛ در سال 1400 چه سهام هایی را بخریم؟؛ نرخ سکه با ثبات پیش می رود

نوسان اندک سکه در دومین هفته فروردین  1400

سکه نیز همانند دیگر بازار های مالی دستخوش تغییرات قابل توجهی نشد و روند باثبات خود را حفظ کرد به طوری که  قیمت اولین معاملات سکه  در این هفته 11 میلیون و 350 هزار تومان بوده است که در اواسط هفته نرخ آن به 11 میلیون و 450 تومان رسید اما در روزهای پایانی هفته با اندکی کاهش به مبلغ 11 میلیون و 250 هزار تومان رسید.

شما می توانید تغییرات  نرخ سکه را در دومین هفته 1400 را  در تصویر زیر مشاهده کنید

تاثیر روابط ایران و چین بر بازار ایران؛ در سال 1400 چه سهام هایی را بخریم؟؛ نرخ سکه با ثبات پیش می رود

هر گرم طلای 18 عیار همسو با نرخ سکه از تغییرات اندکی برخوردار بود به طوری در ابتدای هفته نرخ  طلای 18 عیار  یک میلیون و 83 هزار تومان بود و در اواسط هفته به سک میلیون و 100 هزار تومان رسید و در نهایت در آخرین معاملات هفته با نرخ یک میلیون و 84 هزار تومان دادوستد شد.

نمودار زیر بیانگر تغییرات هر گرم طلای  18 عیار در دومین هفته 1400 است

تاثیر روابط ایران و چین بر بازار ایران؛ در سال 1400 چه سهام هایی را بخریم؟؛ نرخ سکه با ثبات پیش می رود


بیشتر بخوانید


نرخ سکه در روز های آینده تغییرات شدید ندارد

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  قیمت سکه و طلا در دومین هفته 1400 گفت: در اولین هفته 1400 که بازارهای  ارز و سکه   به میزان اندکی فعالیت داشتند  در این زمان نرخ طلا و سکه نسبت به آخرین هفته 1399 تغییرات چندانی را تجربه نکرد و در اولین هفته 1400 طلا و سکه بدون تغییر در قیمت داد و ستد شد اما در  شروع هفته دوم  فروردین قیمت اونس جهانی حدود 50 دلار کاهش یافت و این روند نزولی طبیعتا باید باعث کاهش نرخ طلا و سکه می شد ولی افزایش  قیمت و تقاضا ارز  این معادله را بهم ریخت  و این امر مانع کاهش نرخ طلا  و سکه  شد.

او افزود: با تغییرات اندک  در نرخ  طلا و سکه در این هفته قیمت   اونس جهانی کاهش یافت و نرخ آن به یک هزار و  690 دلار رسید که نسبت به هفته گذشته  بیش از 40 دلار کاهش یافت همچنین  سکه  طرح جدید  حدود 230 هزار تومان  در این هفته ارزان شد.

کشتی  آرای تصریح کرد:  نیم سکه در این هفته به قیمت 6 میلیون و 750 هزار تومان رسید  و حدود 100 هزار تومان کاهش نرخ را در این هفته تجربه کرد همچنین ربع سکه با کاهش 50 هزار تومانی به مبلغ 4  میلیون و 300 هزار تومان داد و ستد شد.

او بیان کرد: سکه یک گرمی در این هفته  به نرخ 2 میلیون و 400 هزار تومان داد و ستد شد که نسبت به هفته گذشته تغییری در قیمت تجربه نکرده است البته هر مثقال طلا تقریبا با مبلغ 4 میلیون و 680 هزار تومان  به فروش رسید و هر گرم  طلای 18 عیار نیز به یک میلیون و 80 هزار تومان رسید  که  با کاهش 20 هزار تومانی در این هفته همراه بوده است.

کشتی آرای گفت: معتقدم در روزهای آینده روند نزولی اونس جهانی ادامه دار باشد و  با شروع داد وستدها  در هفته آینده قیمت ها شفاف تر خواهد بود و به نظر می رسد نسبت به قیمت فعلی نرخ طلا و سکه با کاهش اندکی همراه خواهد بود.

بورس 1400 سنت شکنی کرد

مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  روند شاخص بازار سرمایه  در دومین هفته 1400 گفت: بازار سرمایه  در سال 1400 سنت شکنی کرد و برعکس سال های گذشته که در دومین هفته  فرودرین  با وجود اینکه بازار حالت نیمه تعطیل داشته است رشد آن  مثبت بوده است اما امسال شرایط متفاوت بود که یکی از عوامل آن  این است که  بازار سرمایه در 2 سال گذشته  شرایط نسبتا خیلی عالی را تجربه کرده است و بازده بسیار مناسبی نصیب سهامداران شده است  که علت آن را می توان به دامنه نامتقاران اشاره کرد که این امر باعث شد تعداد نمادهای  سقف فروش بیشتر از تعداد نمادهای خرید باشد و همین موضوع سبب می شود که نمای بازار شاداب به نطر نرسد و به دنبال آن حجم معاملات کاهش  بسیاری را تجربه کند.

او تصریح کرد: دومین عامل تاثیر گذار در بورس نرخ سود بانکی است که همچنان میزان آن بالا است و در حدود 21 درصد است که این موضوع از جذابیت بازار سرمایه می کاهد ، از طرف دیگر بازار در انتطار انتشار گزارشات است. گزارش های ماهانه در اوایل هفته آینده منتشر می شود و سهامداران می توانند به یک  برآوردی از  سود 99 برسند  ومی توانند امیدوار باشند که این سود تکرار شود و به نظر می رسد امسال بازار سرمایه سود بهتری را نسبت به بازار رقیب نصیب سهامدار بکند.

دلبری افزود:درباره  تفاهم نامه ایران و چین فعلا موضوع به طور کامل محقق نشده است ولی چین دومین اقتصاد دنیا است و در بازارهای کالایی که یکی از اصلی ترین بازارها است ، تعیین کننده قیمت  در اکثر کالاها مانند سنگ آهن ، مس، محصولات پتروشیمی ، ذغال سنگ و  کالاهای دیگر است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد:اثرات سیاسی قرارداد ایران و چین می تواند در کاهش تحریم ها  اثر مثبتی داشته باشد ولی باید منتظر ماند و دید که این قرارداد به طور رسمی منتشر شود تا بتوان اثراتش را  دقیق تر  بررسی کرد. 

اگر دولت رفتار منصفانه تر و مداخلات قیمتی کمتری با بازار سرمایه داشته باشد شرایط برای بازار سرمایه در سال جدید بهتر خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع :
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *