هدف
هدف
بارش های فصل بهار کمتر از نرمال است/چالش تامین آب کشاورزی در
فصل بهار و تابستان

بارش های فصل بهار کمتر از نرمال است/چالش تامین آب کشاورزی در فصل بهار و تابستان

بارش های فصل بهار کمتر از نرمال است/چالش تامین آب کشاورزی در
فصل بهار و تابستان

احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی  در گفت و گو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،از خشکسالی هیدرولوژی و کشاورزی در برخی نقاط کشور خبر داد و گفت: هم اکنون خشکسالی در نیمه شرقی و جنوب کشور  شدید است که با این وجود از لحاظ هیدرولوژی و کشاورزی خشکسالی بر کشور حاکم است.

وی افزود: از ابتدای سال آبی از خراسان رضوی تا خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد و جنوب فارس کم بارشی بسیار شدید است به طوریکه در برخی مناطق تا ۵۰ درصد به کمتر از نرمال می رسد.

وظیفه با بیان اینکه در حوزه مرکزی، اصفهان و مرکزی بارش ها کمتر از نرمال است، گفت: در حوزه غرب و جنوب غرب بارش ها کمتر از نرمال و در شمال کشور همچون استان های مازندران و گیلان بارش ها کمتر از نرمال و نرمال است.

رئیس مرکز خشکسالی با اشاره به اینکه در زمستان ۱.۳ درجه دما بیش از نرمال بوده است، بیان کرد: مدل ها نشان می دهد که در بهمن ۳ درجه دما بالای نرمال بوده است.

وی درباره آینده بارش طی ماه های آتی گفت: طی ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد بارش ها کمتر از نرمال است که با این وجود نه تنها کم بارشی از مناطق جنوب و جنوب شرق کاسته نمی شود، بلکه شدت می یابد.

به گفته وی، با تشدید بارش در مناطق جنوب و جنوب شرق، تامین آب برای کشاورزی در فصل بهار و تابستان و همچنین تامین انرژی برق آبی دچار چالش می شود.

رئیس مرکز خشکسالی در پایان با اشاره به اینکه دما در فصل بهار بالای نرمال بوده است، تصریح کرد: فرآیند مدل های عددی نشان می دهد که در فصل تابستان مقدار دما تعدیل می شود.

انتهای پیام/

منبع :
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *